اتری-موسسه تحقیقات الکترونیک و مخابرات کره (ETRI)

اتری-موسسه تحقیقات الکترونیک و مخابرات کره (ETRI)

پیشینه‌ی تأسیس موسسه تحقیقات الکترونیک و مخابرات کره (اتری)[۱] به سال ۱۹۷۶ بر می‌گردد. این مرکز تحقیقاتی، در سال ۱۹۸۵ با ادغام سه مرکز تحقیقاتی الکترونیک، میکروالکترونیک و مخابرات ایجادشد. این موسسه، نوآوری را از ادغام دارایی‌های ذهنی و ظرفیت‌های بین‎المللی جستجو می‌نماید و شبکه همکاری وسیعی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در داخل و خارج از کشور کره جنوبی ایجاد نموده است. این موسسه با شرکت‌های بزرگ همکاری تحقیقاتی نموده و از طرفی برای بنگاه‎های کوچک نقش تأمین‌کننده فناوری را دارد. تحقیقات ملی در حوزه تحقیقات بنیادی و پایه نیز بر عهده این نهاد است. ارزش آفرینی فناوری‌های توسعه یافته‌ی این موسسه تا سال ۲۰۱۰ در اقتصاد کره‌ی جنوبی بیش از ۱۰۴میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ این در حالی است که کل بودجه‌ی این موسسه در این سال ها  ۴٫۴ میلیارد دلاربوده است.

این موسسه با دولت و صنایع کره جنوبی ارتباط نزدیکی دارد. پروژه‌های بخش دولتی به این موسسه واگذار شده و علاوه بر آن عاملیت طرح‌های کلان دولتی در این حوزه بر عهده این موسسه است. این موسسه نیز همکاری‌های تحقیقاتی مشترک با صنعت و دانشگاه و سایر مراکز پژوهشی داخل و خارج کره جنوبی را انجام می دهد.

1024px-ETRI-1,_Korea

اتری-موسسه تحقیقات الکترونیک و مخابرات کره (ETRI)

ساختار سازمانی اتری

ماهیت این موسسه غیرانتفاعی بوده و با استفاده از بودجه دولتی و بخش خصوصی به فعالیت می پردازد. بودجه این موسسه در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار بوده که در حدود ۸۰ درصد آن توسط دولت در قالب پروژه‌های کارفرمایی تأمین مالی شده است. همچنین در حدود ۵ درصد از بودجه‌ها از طریق طرح های صنعتی، ۶٫۵% گرنت‌های تحقیقاتی و ۸٫۷% از منبع حق امتیاز[۲] فناوری‌ها تأمین مالی می‌شود.

نسبت درآمدهای حاصله از حق امتیاز به بودجه سالیانه این موسسه که به عنوان شاخصی از بازده تحقیقات بیان می‌شود، جزء بالاترین مقادیر در جهان به حساب می‌آید. این نسبت در موسسات تحقیق و توسعه دولتی به طور متوسط ۱٫۹ %گزارش شده است. درآمد این موسسه از حق امتیاز فناوری در سال ۲۰۰۹،‌ ۳۲میلیون دلار بوده که نزدیک به ۸۰% درآمد حق امتیاز فناوری کل موسسات دولتی تحقیق و توسعه در کره جنوبی است. این موسسه یکی از پربازده‌ترین موسسات تحقیق و توسعه جهان است. تا سال ۲۰۰۹ از ۱۸۵۱ فناوری متعلق به این موسسه ۱۵۵۲ فناوری به صنعت انتقال یافته است که نشان دهنده نرخ بالای انتقال فناوری در این موسسه است. می‌توان بیان کرد که به طور تقریبی سالانه ۳۰۰ انتقال فناوری توسط این موسسه انجام می‌شود.

ثبت پتنت

این موسسه در ۵ سال گذشته ۱۵۴۰ پروژه در حوزه تحقیق و توسعه فناوری اطلاعات انجام داده است. ۱۵۱۲ پتنت بین المللی توسط این موسسه ثبت شده که نشانگر پیشرو بودن آن در نوآوری‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

موسسه اتری در سال ۲۰۱۳ دارای ۱۹۴۴ نفر نیروی کار بوده که بیش از ۹۰%‌ از پرسنل این مجموعه دارای تحصیلات تکمیلی و ۳۰% از این تعداد دارای مدرک دکتری و ۸۶% از کارکنان محقق هستند.

یکی از اهداف تعیین شده برای موسسه اتری تعریف همکاری فناورانه با سایر کشورها در قالب شبکه همکاران است، از این رو، این موسسه در سطح جهان تعداد ۹۷ شریک راهبردی فناوری در ۲۷ کشور را در شبکه همکاران خود جای داده است.

به طور کلی نقش‌های اصلی این موسسه را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • تأمین زیرساخت توسعه فناوری

این موسسه ۱۱ آزمایشگاه در زمینی به مساحت ۳۴هکتار دارد که در پروژه‌های تحقیقاتی، در اختیار محققان پژوهشگاه‎های زیر مجموعه خود و نیز شرکای صنعتی(شبکه‎ی همکاران داخلی و خارجی) قرار می‌دهد. این موسسه در سال ۲۰۰۷ حدود ۵شرکت آزمایشگاهی[۳] تأسیس کرده که تأمین‌کننده تجهیزات آزمایشگاهی برای محققان می‎باشد.

  • تدوین استاندارد‌های فناوری

این موسسه در حوزه‌های فعالیت خود نقش مهمی در استانداردسازی فناوری ایفاء می‌کند و مرکز تحقیقات استاندارد در این موسسه، مسئولیت تدوین استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را بر عهده دارد. این استانداردها همگام با فناوری‌های جدید تولیدشده به وسیله موسسه و شرکای صنعتی آن تولید و توسعه داده خواهد شد. باتوجه به اعتبار و جایگاه اتری در دولت، فناوری‌های تولیدشده با استانداردهای جدید شانس بالایی برای پذیرش به عنوان استاندارد در بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کره جنوبی دارند. در طول سال‌ها اتری نقش مهم استانداردهای فنی به عنوان منبع مزیت رقابتی در بازار جهانی را به خوبی دریافته و استانداردهای زیادی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تدوین نموده است.

  • انتقال فناوری

مأموریت اصلی این موسسه را می‌توان انتقال فناوری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست. این فناوری‌ها اغلب حاصل فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک بین المللی کشور کره جنوبی است. این موسسه در سال ۲۰۱۱، حدود ۳۲۹ مورد انتقال فناوری را برای صنعت پیاده‌سازی نموده است که ۲۲ مورد آن برای شرکت‌های بزرگ و مابقی برای شرکت‌های کوچک و متوسط بوده است. فرآیند تحقیقات، انتقال فناوری، دریافت فناوری و مدیریت فناوری در موسسه تحقیقات الکترونیک و مخابرات کره جنوبی بین دو تا ۴ سال به طول خواهد انجامید.

در راستای فرآیند انتقال فناوری سه نقش اصلی برای اتری می‎توان در نظر گرفت:

نقش لایسنسوری[۴]:

این موسسه با همکاری با بخش خصوصی تولیدکننده لایسنس فنی فناوری‌های جدید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. لایسنس تولیدشده توسط این موسسه از اعتبار خاصی نزد بخش خصوصی و دولتی برخوردار است. این موسسه فناوری‌های تولیدشده را با قیمت ارزان تحت لایسنس خود برای تجاری‌سازی به شرکت‌های صنعتی به فروش می‏رساند و در عوض از منبع رویالتی کسب درآمد می‌کند. جهت‌گیری اتری از لیسانس‌دهی به مدل زایشی[۵]در حال تغییر است تا از فروش دانش فنی اصلی تولیدی یا کسب شده یا ترکیب شده سود کسب شود.

همزمان نقش اتری در حمایت از شرکت های کوچک و متوسط نیز رو به افزایش است. اتری از شرکت های زایشی با قوانین حمایت مالکیت فکری، تأمین نیروی فنی یا حمایت‎های تحقیق و توسعه، پشتیبانی به عمل می‌آورد. همچنین با خرید خدمات فنی از شرکت‌های کوچک و متوسط تحقیق و توسعه، برای این شرکت‌ها که اغلب تازه تأسیس هستند، تقاضا ایجاد می‌نماید.

نقش شبکه‌سازی[۶]:

موسسه اتری رقبای موجود در صنعت را گردهم آورده و روابط بُرد – بـُرد برای شراکت آن‌ها ایجاد می‌کند. توافق نامه‌های همکاری مشترک[۷] داخلی و خارجی از ابزارهای اصلی توسعه فناوری توسط اتری است. آموزش منابع انسانی و تأمین زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری پژوهش از خدمات ارائه شده در این قالب است. این موسسه می‌تواندبه عنوان پیمانکار تحقیقات از بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی طرح گرفته و تحت زیرقراردادهایی آن را با دانشگاه برای تحقیقات پایه‌ای بیشتر و شرکت‌های داخلی و خارجی برای تولید نمونه اولیه تقسیم کار نماید در این زمینه می‌توان گفت کهاتریبه عنوان ابزاری جهت هزینه‌های هدفمند دولت در تحقیقات در اعضای رقیب و همکار در شبکه خود عمل می نماید.

همچنین در حالی که اغلب موفقیت‌های این موسسه بر اساس فعالیت‌های مشترک با بنگاه‌های بزرگ کره جنوبی کسب شده است، بر حمایت از شرکت های کوچک و متوسط بر اساس برنامه‌های مشخص تأکید شده است. از جمله این برنامه‌ها، می‌توان به نیروی انسانی ماهر جهت تحقیق و توسعه در بنگاه‌های کوچک و متوسط، دسترسی به خدمات مشاوره‌ای، اجاره تأسیسات مربوط به تست و تجهیزات لازم و سرمایه‌گذاری برای توسعه فناوری‌های نوظهور[۸] اشاره کرد. هم چنین این موسسه نتایج آخرین تحقیقات خود را در اختیار شرکت های کوچک و متوسط قرار می‎دهد تا زمینه‌های مشارکت فراهم شود.

نقش حمایت مالکیت فکری:

باتوجه به وجود همکاری‌های مشترک برای توسعه فناوری،‌ در نظر گرفتن حقوق مالکیت فکری هریک از اعضا، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 


[۱] ETRI, Electronics and Telecommunications Research Institute (ETRI)

[۲] Royalty

[۳] LAB Enterprise

[۴] Licensor Role

[۵] Spin Off

[۶] Networking

[۷] Joint Cooperation

[۸] Emerging Technologies

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *