ایران سومین پایگاه مهندسی دنیا

ایران سومین کشور دارای فارغ التحصلان مهندسی در دنیا می باشد. طی دهه اخیر، با اقدامات انجام شده در زمینه توسعه ظرفیت پذیرش دانشجویان دانشگاه های کشور، بویژه در دانشگاه آزاد و برگزاری دوره های از راه دور و مجازی، مجموع تعداد دانش آموختگان رشد قابل توجهی را داشته است. که این امر میتواند همانگونه که در نمودار ذیل  مشخص است از سال ۱۳۸۷ تعداد کل فارغ التحصیلان با رشد ۳۰۰% به عدد ۴۵۷٬۵۷۴ نفر و در سال بعد به عدد ۷۶۹٬۱۷۱ نفر رسیده است. در واقع در عرض ۲سال، آمار فارغ التحصیلان حدود ۶ برابر افزایش یافته که این امر میتواند دارای پیامدهای اقتصادی و اجتماعی فراوانی گردد.

daneshjoo

آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی

در این بین، رشته های فنی مهندسی سهم قابل توجهی را از این افزایش ظرفیت کسب کرده است. این دسته رشته­ ها، پس از رشته های علوم انسانی رتبه دوم میزان فارغ التحصیل را کسب نموده است. همچنین طی سالیان گذشته، ظرفیت رشته های فنی­ مهندسی برخلاف رشته های علوم پزشکی که روندی نزولی داشته اند، روندی صعودی را طی نموده و این دسته رشته جایگاه علوم پزشکی را از آن خود نموده است.

nesbat

سهم گروه های مختلف از فارغ التحصیلان دانشگاهی

طبق نمودار بالا، در سال ۱۳۷۳سهم رشته های فنی­ مهندسی ۲۱% بوده درحالیکه این عدد در سال ۱۳۸۶، ۳۵%  و در سال ۱۳۹۱ به  ۳۱% رسیده است.

ایران، سومین پایگاه مهندسی دنیا

این روند صعودی فارغ التحصیلان مهندسی بگونه ای بوده است که ایران در سال ۲۰۱۵، ۲۳۳۶۹۵ نفر فارغ التحصیل رشته های مهندسی را دارا بوده و در میان کشورهای دیگر پس از روسیه و ایالات متحده رتبه سوم را کسب نموده است.

eng

ایران سومین پایگاه مهندسی دنیا

فارغ از شرایط کیفی آموزش در دانشگاههای کشور و میزان مهارت این عدد از فارغ التحصیلان جهت جذب در بازار کار، با ملاحظه آمار نرخ اشتغال کشور و شرایط کلان اقتصادی و کسب و کار ایران، میتوان گفت که نیاز بالفعل بازار کار داخلی به مهندسین، عددی کمتر از این میزان فارغ التحصیل بوده و حل این مسئله نیازمند توجه و اتخاذ راهکارهای مناسب مانند کاهش ظرفیت پذیرش دانشگاهها، ارائه مشاوره مناسب به دانش آموزان جهت آشنایی بیشتر با مشاغل و رشته های مختلف در دوره متوسطه، شتاب بخشی به توسعه صنعتی و علمی کشور با هدف ایجاد فرصتهای بیشتر شغلی مرتبط با این رشته ها و  ارتقا سطح کیفی آموزش عالی کشورمیباشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *