بازار جهاني MEMS و حوزه هاي كاربردي آن ۲

۲-۱-۲- MEMS در الكترونيك مصرفي

در حوزه هاي متعددي از الكترونيك مصرفي محصولات MEMS مورد استفاده قرار مي­گيرند. اين حوزه ها عبارتند از: گوشي هاي تلفن همراه، دسته هاي كنترل بازي، لپ تاپ ها و هارد ديسك ها، تلويزيون ها، MP3 Playerها و …. بيشترين مصرف اين محصولات در بازار الكترونيك مصرفي در گوشي هاي تلفن همراه و كنترلر هاي بازي مي باشد. اين دو حوزه نزديك به ۷۰ درصد از كل بازار اين بخش را به خود اختصاص داده اند.

vv

شكل (۲-۵) بازار محصولات MEMS در موبايل و الكترونيك مصرفي بر مبناي كاربرد

۲-۱-۲-۲- سنسورهاي حركتي

همانطور كه اشاره شد دو بازار عمده محصولات MEMS صنعت خودرو و الكترونيك مصرفي مي­باشد. يكي از محصولات بسيار پركاربرد در اين صنايع سنسورهاي حركتي است. سنسورهاي حركتي شامل دو دسته سنسورهاي شتاب و ژيروسكوپ مي­باشد. در حال حاضر رشد تقاضا براي سنسورهاي حركتي عمدتا در صنايع الكترونيك مصرفي مانند تلفن همراه است. پيش­بيني مي شود درآمد MEMS براي گوشي هاي موبايل و الكترونيك مصرفي بين سالهاي ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، نرخ رشد مركب سالانه معادل ۱۸درصد را تجربه كند و از ۱٫۱ ميليارد دلار در سال ۲۰۰۸ به بيش از ۲٫۵ ميليارد دلار در سال ۲۰۱۳ برسد. گوشي هاي موبايل خود را به عنوان يكي از پيشرانهاي اين بازار به اثبات رسانده اند. براي به دست آوردن ديدي بهتر از نقش اين بازار در توسعه محصولات MEMS مي توان به اين آمار اشاره كرد كه ۲۷٫۷ درصد از گوشي هاي موبايل در سال ۲۰۰۹ در سرتاسر جهان داراي شتاب سنج بوده اند.

از ديگر نقاط روشن اين بازار ژيروسكوپ ها در صنايع بازيهاي كامپيوتري هستند كه طي سالهاي ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ نرخ رشد مركب سالانه ۴۳ درصد را تجربه خواهند نمود. در اين دوره ژيروسكوپ هاي ۳ محوره نيز به بازار وارد خواهند شد و نسل جديد كنترلر هاي بازي از آنها نهايت استفاده را خواهند برد.

در سال ۲۰۰۸ درصد استفاده از سنسورهاي حركتي در صنعت خودرو از صنعت تلفن همراه بيشتر بوده است اما طبق پيش بيني هاي انجام شده تا سال ۲۰۱۳، درصد بالايي از مصارف سنسورهاي حركتي MEMS را صنايع الكترونيك مصرفي خصوصا تلفن همراه به خود اختصاص خواهند داد.

cc

شكل (۲-۶) رشد تقاضا براي سنسورهاي حركتي و مقايسه آن در صنعت خودرو الكترونيك مصرفي

همانطور كه در ‏شكل (۲-۶) نيز مشخص مي باشد ميزان رشد استفاده از اين محصولات در بازار الكترونيك مصرفي بسيار بيشتر از بازار خودروها مي باشد و بازار الكترونيك مصرفي جايگاه نخست در استفاده از اين محصولات را به خود اختصاص خواهد داد. در ‏شكل (۲-۷) روند استفاده از سنسورهاي حركتي در بازار الكترونيك مصرفي و گوشي هاي تلفن همراه پيش بيني شده است.

xx

شكل (۲-۷) پيش­بيني تقاضا براي بازار سنسورهاي حركتي در تلفن هاي همراه و الكترونيك مصرفي

سازندگان تلفن همراه در سال ۲۰۰۹ از بيش از ۴۳۵ ميليون سنسور حركتي در محصولات خود استفاده كرده اند. در سال ۲۰۱۴ اين رقم به ۲٫۲ ميليارد عدد مي رسد و درآمد حاصل از فروش آن از ۳۱۶ ميليون دلار در سال ۲۰۰۹ به بيش از يك ميليارد دلار در سال ۲۰۱۴ افزايش پيدا مي­كند كه بيانگر نرخ رشد مركب سالانه ۲۸% خواهد بود.

aa

شكل (۲-۸) تعداد سنسورهاي حركتي مورد استفاده در گوشي هاي تلفن همراه

تعدادي از رويدادهاي كليدي در معرفي محصولات جديد، به اين بازار كمك كرد تا بتواند به نحو قابل توجهي توسعه پيدا كند. در ابتدا شهرت Apple iphone به خاطر ويژگيهايش كه اكنون به عنوان قطب نما نيز عمل مي كند باعث اين مساله شد. پس از آن سيستم عامل هايي مانند Android و موبايل windows seven اقدام به آسان سازي پياده سازي و استفاده از سنسورهاي حركتي در گوشي هاي تلفن همراه نموده اند. در انتها به كارگيري گسترده سنسورهاي حركتي (با نصب بيش از ۱۰۰ ميليون شتاب سنج چيني) در گوش هاي تلفن همراه در بازار غير متعارف و تا حدودي زيرزميني چين در سال ۲۰۰۹، باعث پذيرفته شدن سنسورهاي حركتي در اين صنعت شده است.

بعد از شتاب سنج ها، قطب نماها در سال ۲۰۰۹ به موفقيت دست يافتند و خود را در رديف دومين فرصت بزرگ تا سال ۲۰۱۴ قرار دادند. در مكان سوم ژيروسكوپها قرار دارند كه در سال ۲۰۱۰ در تلفن هاي هوشمند استفاده شدند.

در ساختار هاي جديد تلفن همراه استفاده از اين سنسورها به صورت بسته هاي مولتي سنسور در حال گسترش مي باشد به گونه اي كه علاوه بر سنسورسازان فرصت هاي جديدي را پيش روي تامين كنندگان پروسسورها، ميكرو كنترلرها و سازندگان چيپست هاي مسيريابي قرار داده است. در نهايت تخمين زده مي شود بازار تقاضاي بسته هاي مولتي سنسور ۳۰% درآمد اين نوع سنسورها را در سال ۲۰۱۴ به خود اختصاص خواهد داد.

علاوه بر الكترونيك مصرفي و خودروها صنايع نظامي نيز از مصرف كندگان اين محصولات مخصوصا ژيروسكوپ ها مي باشند. موسسه YOLE رشد استفاده از ژيروسكوپ ها در صنايع نظامي را قابل توجه پيش­بيني مي نمايد و در نتيجه رشد بيشتري را در بازار ژيروسكوپ ها پيش بيني مي نمايد.

نكته جالب توجه در بازار اين محصولات اين است كه حتي طي بحران جهاني اقتصاد اين محصولات نه تنها با كاهش تقاضا مواجه نشدند بلكه تقاضا براي اين محصولات با رشد نيز مواجه شد، اين در حاليست كه ساير حوزه هاي MEMS مانند خودرو با ركود مواجه شدند و بخشي از بازار خود را از دست دادند. اما شركت STMICROELECTRONICS در اوج بحران اقتصادي با راه اندازي خط جديد خود براي توليد اين سنسورها براي گوشي هاي تلفن همراه نه تنها با كاهش فروش مواجه نشد بلكه توانست سهم عمده اي از بازار را به خود اختصاص دهد و از اين رهگذر جايگاه مناسبي را در ميان توليد كنندگان جهاني اين محصولات به دست آورد.

۲-۱-۳- شركت  STMicroelectronics

كاربرد روزافزون سنسورهاي حركتي در الكترونيك مصرفي و تلفن هاي همراه زمينه پيشرفت فناوري MEMS را فراهم آورده است، اين افزايش تقاضا باعث شده است تا شركت STMicroelectronics يك خط توليد مجزا براي اين محصولات ايجاد كند و همين امر سبب شده است تا اين شركت جايگاه دوم در عرضه اين محصولات در سال ۲۰۰۸ را به دست آورد.

zz

جدول(۲-۱): سود شركتهاي برتر در توليد محصولات MEMS براي صنايع الكترونيك مصرفي و تلفن همراه

به واسطه ايجاد خط توليد مخصوص اين محصولات توسط شركت STMicroelectronics، در سال ۲۰۰۸، ۵۶ درصد از بازار شتاب سنج هاي گوشي هاي تلفن همراه به اين شركت اختصاص يافت.

cv

شكل (۲-۹) سهم بازار شركتهاي مختلف از بازار شتاب سنج هاي گوشي هاي تلفن همراه

۲-۱-۴- ميكروفون‌ها

ميكروفون ها سومين ركن MEMS مصرفي هستند و بر خلاف سال ۲۰۰۹ كه تغيير خاصي در بازار اين محصولات مشاهده نشد تا ۲۰۱۳ نرخ رشد مركب سالانه اين محصولات معادل ۱۸ درصد خواهد بود و بيش از ۱ ميليارد قطعه از اين محصولات در سال ۲۰۱۳ توليد خواهد شد.

ميكروفون هاي MEMS يكي از بزرگترين موفقيت هاي اين حوزه بوده اند. تنها پس از ۶ سال از معرفي اولين محصولات آن، شركت نولز[۲۶] كه پيشتاز بازار در اين محصول است، بيش از ۱ ميليارد قطعه از اين محصولات را توليد نمود. همين مساله باعث شده است تا شركت هايي چون بوش[۲۷] و اپكوس[۲۸] در سال ۲۰۰۹ وارد اين بازار پر رونق شوند. البته بازار در سال ۲۰۰۹ با كاهش ۲ درصدي در درآمد روبرو بود. ولي بازار اين محصولات مجددا در سال ۲۰۱۰ شتاب گرفت.

اين ميكروفون ها در مقايسه با ميكروفون هاي معمولي در اندازه ي يكسان كارايي بسيار بهتري دارند و قابليت مونتاژ بسيار راحت تري نيز دارند. كاركردهاي جديدي مانند استفاده از چندين ميكروفون در كاربردهايي مانند نويزگيري و تشكيل ستون صدا، در گوشي هاي تلفن همراه، هدست ها، لپ تاپ ها، دوربين هاي فيلم برداري و ماشين ها در حال ظهور هستند كه از فناوري MEMS بهره مي­گيرند. البته نمي توان مزاياي ميكروفون هاي قديمي [۲۹]ECM را دست كم گرفت. آنها در تجهيزاتي مانند [۳۰]SDM ها كاربرد دارند و هنوز به طور قابل ملاحظه اي از ميكروفون هاي MEMS ارزان تر مي باشند. موسسه مطالعات بازار Isuppli پيش بيني مي كند كه ميكروفون هاي MEMS جايگزين ميكروفون هاي فعلي خواهند شد و مصرفي قابل توجه از اين ميكروفون ها توسط مهمترين OEMها صورت خواهد پذيرفت. همانطور كه در ‏شكل (۲-۱۰) مشاهده مي شود، هرچند درآمد اين بازار با كاهشي ناچيز در سال ۲۰۰۹ مواجه شد اما مجددا با رشد مناسبي مواجه شده است.

zx

شكل (۲-۱۰) بازار ميكروفون‌هاي  MEMS

بازار ميكروفون هاي MEMS همچنان در حال شكوفايي است. تعداد كالاهاي توليدي در سال ۲۰۱۰ بيش از ۶۹۵٫۵ ميليون عدد بوده است كه رشدي ۵۷٫۷ درصدي نسبت به توليدات سال گذشته كه معادل ۴۴۱ ميليون عدد بوده است داشته است. پيش بيني مي شود كه در سال ۲۰۱۴ تعداد محصولات توليدي به ۴ برابر توليدات سال ۲۰۰۹ معادل ۱٫۷ ميليارد واحد برسد. همچنين درآمد اين بازار از ۱۶۷ ميليون دلار در سال ۲۰۰۹ به ۴۷۱ ميليون دلار در سال ۲۰۱۴ خواهد رسيد.

za

شكل (۲-۱۱) پيش بيني تعداد ميكروفون هاي MEMS توليدي تا سال ۲۰۱۴

به كارگيري ميكروفون هاي MEMS در Apple iPhone 4 يكي از اتفافاقات مهم در سال ۲۰۱۰ بود. Motorola Droid و iPhone 4 باعث محبوبيت سيستم هاي از بين برنده نويز شده اند و در نتيجه اكثر گوشي هاي موبايل هوشمند تا سال ۲۰۱۴ از حداقل ۲ ميكروفون MEMS استفاده خواهند كرد. در سال ۲۰۱۰ بازار گوشي هاي موبايل بزرگترين بازار براي ميكروفون هاي MEMS بود. پس از آن بيشترين كاربرد اين محصولات در لپ تاپ ها بود و سومين جايگاه متعلق به هدست ها است كه علت اصلي آن استفاده شركت اپل از اين ميكروفون ها در محصولات خود است. در سال ۲۰۱۴ بيشترين تقاضا براي اين ميكروفون ها در گوشي هاي موبايل و لپ تاپ ها خواهد بود و بعد از آنها سومين جايگاه به slate-type tabletsها تعلق خواهد داشت.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *