بازار جهاني MEMS و حوزه هاي كاربردي آن ۴

۲-۳- كاربردهاي با ارزش بالا

تجهيزات MEMS فرصت هاي قابل توجهي را در خارج از بازار محصولات با توليد انبوه پيشنهاد مي كنند. برآورد مي شود كه در سال ۲۰۰۹ كاربردهاي با ارزش بالا در صنايع، پزشكي، انرژي، ارتباطات از راه دور نوري و هوافضا و نظامي معادل ۲۰ درصد از ارزش بازار محصولات MEMS را شامل شده است. همچنين پيش بيني مي شود محصولات با ارزش بالا طي سالهاي ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ با نرخ رشد مركب سالانه ۱۶٫۸ درصدي از ۱٫۲ ميليارد دلار به ۲٫۶ ميليارد دلار برسد كه اين ميزان رشد بعد از بازار موبايل و محصولات الكترونيك مصرفي بيشترين ميزان رشد را در محصولات MEMS دارا مي باشد.

 مديريت انرژي

سنسورهاي MEMS به حل مساله انرژي و گرم شدن جهاني كمك مي كنند. در بسياري از موارد سنسورهاي جريان و فشار مصرف انرژي را در فرايندهاي صنعتي، گرمايش خانگي و سيستم هاي حمل و نقل كاهش مي دهند. سنسورهاي MEMS همچنين در فرايند يافتن انرژي كمك مي نمايند ( geophones براي اكتشاف نفت و گاز و اندازه گيري در هنگام سوراخكاري).

 كمك به سلامت افراد سالمند

علاوه بر اين، سنسورهاي MEMS براي حفظ سلامتي در افراد مسن و چاق در كشورهاي توسعه يافته بسيار مهم مي باشد. براي مثال سنسورهاي جديد قابل كارگذاري و پوشيدن تجهيزاتي كليدي هستند كه امكان مونيتور كردن افراد سالمند و بيماران را با شيوه اي غيرتهاجمي فراهم مي كند. فناوري MEMS نه تنها امكان تحت نظر گيري و تشخيص پيوسته را با قيمتي مناسب فراهم مي كند بلكه كارايي و راحتي تحويل دارو[۳۷] را نيز افزايش مي دهند.

 ارتباط با فيبر نوري

در حال حاضر MEMS در حال كسب مزايا از ظهور چين و ساير كشور هاي BRIC[38] مي باشد.

با وجود نوپا بودن اين فناوري در چين، صنعت MEMS تبديل به عاملي مهم در رشد صنايع، هوافضا و نظامي و ارتباطات از راه دور سيمي شده است. براي مثال، برنامه هاي محرك جديد، در حال ارتقاي گسترش فيبر در چين و در نتيجه بازار جهاني MEMS نوري در ارتباطات از راه دور مي باشد. در ‏شكل (۲-۲۲) حجم بازار محصولات MEMS با ارزش بالا نشان داده شده است.

tt

شكل (۲-۲۲) بازار محصولات MEMS با ارزش بالا

۲-۴- بازارهاي جديد

پس از مدتها آسيب ديدن از مشكلات فناوريكي، سوئيچ ها و واراكتورهاي MEMS RF وارد بازار خواهند شد و تا سال ۲۰۱۴ درآمدي معادل ۲۳۲٫۲ ميليون دلار خواهند داشت. اين در حاليست كه حجم بازار اين محصولات در سال ۲۰۰۹ رقم ناچيز ۳٫۳ ميليون دلار بوده است. موسسه مطالعات بازار Isuppli پيش بيني كرده است كه اولين افزايش در بازار اين محصولات در سال ۲۰۱۱ در اثر استفاده از آنتن هاي آر اف پايه MEMSدر گوشي هاي تلفن همراه به منظور ميزان سازي و تطبيق شبكه ها اتفاق بيفتد (شركت هايي چون WiSpry and TDK, Epcos). همچنين پيش بيني مي شود بازار تجهيزات ابزار دقيق و تست نيز با وارد شدن رله هاي MEMS با قيمتي رقابتي به بازار توسط شركتهايي چون Analog Devices، XCOM و Omron گسترش يابد. اين بازار شامل تجهيزات تست اتوماتيك براي نيمه هادي ها نيز مي باشد.

كاربرد اين محصولات در تاسيسات بي سيم تا سال ۲۰۱۳ ناچيز خواهد بود و پس از آن رشد خوبي خواهد داشت. همچنين كاربردهاي نظامي تا سال ۲۰۱۳ بسيار ناچيز خواهند بود و از سال ۲۰۱۴ به آرامي توسعه خواهد يافت. علاوه بر اين نبايستي كاربردهاي غير RF سوئيچ هاي MEMS را فراموش كرد. اين سوئيچ ها مي توانند جايگزين سوئيچ هاي مغناطيسي[۳۹] در كاربردهاي صنعتي و پزشكي شوند.

در حال حاضر ۲۰ شركت بر روي توسعه سوئيچ ها و واراكتورهاي[۴۰] RF MEMS كار مي كنند.

rr

شكل (۲-۲۳) بازار سوئيچ ها و واراكتورهاي RF MEMS

————————————————————————–

منابع:

[۲۴] Inkjet printheads

[۲۵] radio frequency microelectromechanical system

[۲۶] Knowles Electronics

[۲۷] Bosch

[۲۸] EPCOS

[۲۹] Electret Condenser Microphones

[۳۰] Surface-mounted device: شيوه اي از بسته بندي قطعات الكترونيك

[۳۱] Nitrogen oxides (NO, NO2, etc..)

[۳۲] Particulate Matter

[۳۳] Manifold Absolute Pressure

[۳۴] Mass Air Flow

[۳۵] Barometric Air Pressure

[۳۶] Tire-Pressure Monitoring System

[۳۷]روش و فرايندي در مديريت تركيبات دارويي در بدن است. در اين روش زمان آزادسازي دارو در بدن، جذب آن و نحوه توزيع و پاكسازي آن در بدن به منظور افزايش كارايي دارو كنترل مي شود.( Drug delivery)

[۳۸]مخفف ۴ كشور برزيل، روسيه، هند و چين مي باشد.

[۳۹] Reed switches

[۴۰] در الكترونيك varicap diode, variable capacitance diode, variable reactance diode or tuning diode، نوعي ديود است كه ظرفيت متغيري داشته و تابعي از ولتاژي است كه آنرا تحت تاثير قرار مي دهد.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *