ساختمانهای هوشمند

منظور از ساختمان هوشمند ساختماني است که بخش قابل توجهي از نيازمندي هاي ساکنينش را به صورت هوشمند برآورده نمايد. به طور مثال سيستمهاي آبياري هوشمند که  به تناسب ساعات روز و ميزان دما و رطوبت خاک، اقدام به آبياري باغچه هاي ساختمان نمايد و يا بخش هاي اعلان حريق خودکار که با تشخيص دود و گرما حريق را به ساکنين ساختمان اعلام کرده و اقدامات لازمه همانند فعال سازي کپسول هاي آتش نشاني را انجام دهد از جمله سنسورهاي ساختمان هاي هوشمند هستند.

talo2

بخش ديگر نيز بخش هاي امنيتي يک ساختمان هوشمند مي باشد که با تشخيص هويت افراد به آنها اجازه ورود به ساختمان را مي دهد که بجاي سيستمهاي سنتي مبتني بر کليد فلزي عمل مي نمايد. در بخش هاي امنيتي در صورت تشخيص سرقت دربهاي ساختمان به صورت اتوماتيک قفل شده و از طريق تلفن به مراکز پليس اطلاع رساني مي شود. بخش ديگر کنترل هوشمند دما و تهويه ساختمان مي باشد که با تشخيص ميزان دما، رطوبت و ميزان پاک بودن و تازگي هواي ساختمان عمل تهويه ساختمان را انجام مي دهد. بخش ديگر کنترل هوشمند نور ساختمان مي باشد. به طور مثال با ورود کاربر به اتاق ها چراغ هاي مربوطه روشن شده و با خروج وي آنها خاموش شوند. امروزه چراغ هاي کنترل از راه دور و يا همراه چراغهاي تايمري به طور گسترده اي در ساختمان هوشمند استفاده مي شوند. يکي از مزاياي استفاده از ساختمان هوشمند بحث کنترل انرژي مي باشد. به عبارت ديگر با کنترل ميزان روشنايي و سيستمهاي سرمايش و گرمايش ساختمان و استفاده نسبتا بهينه از آنان مي توان تا حد زيادي در مصرف انرژي ساختمان صرفه جويي کرد.

20130507161238_0156

امروزه در ساختمان هاي هوشمند، همچنين سنسورهاي حساس به واکنش جسم متحرک (داراي حرارت  و يا بدون حرارت) پيش بيني شده است. همچنين درب هاي اتوماتيک براي داخل ساختمان و يا پارکينگها نيز در داخل ساختمان هاي هوشمند پيش بيني شده اند. در ساختمان هاي هوشمند همچنين بخش هايي جهت اطلاع به مراکز اورژانس در صورت بروز حادثه براي افراد ساختمان پيش بيني شده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *