ساخت مدار الکترونیکی تغییرشکل دهنده با فلزات مایع

ساخت مدار الکترونیکی تغییرشکل دهنده با فلزات مایع

فاصله کنونی صنعت تا امکان تولید وسائل الکترونیکی تغییر شکل دهنده با قابلیت خود اجتماعی[۱] ، کوتاهتر می شود. تحقیقات جدید دانشگاهی نوید ساخت مدار الکترونیکی تغییرشکل دهنده با فلزات مایع را می دهد. ساخت مدار با فلزات مایع امکان استفاه از یک مدار واحد در کاربردهای متنوع را فراهم می سازد.

اخیرا مهندسین در استرالیا و سوئیس میزان حرکت و شکل یک قطره از فلز مایع را با تنظیم میزان اسیدی بودن آب پیرامون آن دستکاری کرده اند.

سر تیم تحقیق دانشگاه ملبورن کوروش کلاتر زاده می گوید: این کار می تواند به اجزا الکترونیکی الاستیک کمک کند بجای اینکه در یک چیدمان خاص بهم چسبیده شوند، بصورت خودکار حرکت کرده و مدارات جدیدی تولید کنند.

circuit_board

ساخت مدار الکترونیکی تغییرشکل دهنده با فلزات مایع

آلیاژهای گالیوم

او اظهار می‎کند که آلیاژهای گالیوم گزینه‎های مناسبی هستند. ولی سوال اینجاست که آیا محققین می توانند بدون لمس کردن این آلیاژهای آن را دستکاری نمایند.

تیم او در در ابتدا چند قطره از آلیاژهای گالیوم ( ترکیب گالیوم، ایندیوم و استانوم) را در آب انداختند؛ سپس میزان اسیدی بودن آب و غلظت نمک را طوری تنظیم کردند که بتوانند نحوه واکنش‎دهی گالینستن[۲] را مشاهده نمایند.

 آن‎ها مشاهده کردند که لبه‎های قطره در یک محیط اسیدی به سمت داخل تغییر شکل داده و مرکز به بیرون آن تحدب پیدا می کند. همچنین با اضافه کردن سدیم کلرید یا نمک خوراکی به ترکیب میزان تحدب افزایش می یابد. آن­ها همچنین با استفاده از هیدروژن کلرید به عنوان اسید و هیدروکسید سدیم به عنوان پایه و نمک و با پیشراندن قطرات گالینستن در پیرامون تیوب‎های پر شده با سیال، چند سوئیچ ها و پمپ درست کردند.  او می‎افزاید که یک ویژگی مهم گالینستن غیر سمی بودن آن است و امروزه بطور معمول در دماسنج ها استفاده میشود.

او در انتها ابراز امیدواری کرد که روزی در آینده این گروه بتواند یک پایه برای نسل بعدی نمایشگرهای الکترونیکی سه بعدی بسازد. این نمایشگرها بنا به نیاز شکل می‎گیرند و غیر مجتمع می­شوند.

[۱] -Self-assembly

[۲] – Galinstan

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *