رونمایی از سامانه جامع اولویت‎های پژوهشی کشور

سامانه جامع اولویت‌های پژوهشی کشور با هدف متناسب‎سازی پژوهش‌های دانشگاهی با نیازهای علمی کشور توسط متخصصان داخلی راه‌اندازی شد

“سامانه جامع اولويت‎هاي پژوهشي کشور” به همت پژوهشگران دانشگاه‎های برتر کشور و با هدف ارتباط موثر و هدفمند صنعت و دانشگاه و به منظور جهت دهي پژوهش‎ها و پايان نامه‎هاي دانشگاهي در راستاي نيازهاي واقعي کشور راه اندازی گرید.

در اين سامانه به آدرس www.olaviatha.ir تمامي اولويت‎هاي پژوهشي دستگاه‌هاي کشور در سه سال اخير که بالغ بر ۳۰۰۰۰ هزار عنوان اولويت پژوهشي می­باشد، بصورت آزاد و رايگان در اختيار همه‎ي محققين کشور قرار گرفته است. اولويت ها اعلامی در این سامانه دربرگیرنده تمامی رشته هاي دانشگاهي کشور بوده و کلیه زيربخش هاي صنعتي و خدماتي حدود ۵۵۰ دستگاه حاکميتي کشور را شامل مي شود. با پردازش هاي متنوعی که بر روي اطلاعات موجود در اين سامانه صورت پذيرفته است امکان انواع مختلفي از جستجوهاي پيشرفته در سامانه مهیا گردیده است.

پژوهش_-انتخاب-رشته_-آموزش

با بهره گیری از امکانات این سامانه پژوهشگران و محققین کشور می توانند با تعریف پایان‎نامه‎های خود در راستای اولویت‎های پژوهشی دستگاه‌های کشور و یا شرکتهای دانش بنیان، از مزیت های مختلفی همچون حمایت مالی، کسر خدمت سربازی و قرار گرفتن در لیست اولویت‎های استخدامی شرکتهای دانش بنیان کشور استفاده نمایند. فارغ التحصیلان نیز می توانند طرح‎های پژوهشی دستگاه‎های کشور و شرکتهای دانش بنیان را جستجو نموده و برای انجام آن اقدام نمایند.

همچنین در این سامانه قابلیتی تحت عنوان ماژول «به من اطلاع بده» پیش بینی شده است که محققین می‎توانند به کمک آن، با تعریف برخی از کلید واژه‎ها، در صورت تعریف اولویت پژوهشی و یا طرح پژوهشی جدید توسط یک دستگاه دولتی و یا یک شرکت دانش بنیان، در زمینه مورد علاقه شان، از آن مطلع گردند.

علاوه بر این در اين سامانه این قابلیت تعبیه شده است که بجز دستگاه‌هاي حاکميتي و دولتي، شرکتهاي دانش بنيان کشور نيز بتوانند، نيازمندي‎هاي فناورانه خود را در جهت توسعه محصولات دانش بنيان، در قالب تعريف طرح پژوهشي و پايان‎نامه‎هاي دانشجويي مطرح کرده و از جامعه مخاطب گسترده‎ای جهت انجام طرح‎هاي تحقيقاتي خود استفاده نمايند.

از آنجائیکه انجام یک پروژه هدفمند صنعتی و مبتنی بر نیازهای واقعی کشور توسط دانشجویان، احتمال همکاری آینده آنان با شرکت‎های دانش بنیان را افزایش خواهد داد. این سامانه با کمک به توسعه محصولات شرکت‎های دانش بنیان به توسعه اقتصاد این بخش کمک خواهد کرد. علاوه بر این، با تعامل موثرتر بخش دانشگاهی با شرکت‎های دانش بنیان اشتغال در این بخش با شتاب بیشتری توسعه خواهد یافت.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *