صنايع خودرو و الکترونيک خودرو در جهان

توسعه صنايع الکترونيک در کشورهاي توسعه يافته، همواره ملازم با وجود يک بازار بزرگ صنعتي در آن کشورها بوده است. يکي از بازارهاي بزرگ صنايع الکترونيک در جهان، بازار خودرو مي باشد. صنعت خودرو با گردش مالي ۲۰۰۰ ميليارد دلار پس از صنعت نفت و بانکداري، رتبه سوم اقتصادي صنايع جهان را به خود اختصاص داده است. اين صنعت همچنين توانسته است با ايجاد ۸ ميليون شغل به صورت مستقيم و در حدود ۶ برابر اين مقدار به صورت غير مستقيم، در حوزه اشتغال نيز وضعيت مناسبي داشته باشد به نحوي که در حدود ۵ درصد اشتغال صنعتي جهان مربوط به صنايع خودروسازي مي باشد.

طبق برخي برآوردها در حدود ۳۰ درصد سود حاصل از صنايع خودرو از بخش الکترونيک خودرو تامين مي شود و اين نسبت در آينده رو به افزايش خواهد بود. اكثر سيستم هاي الكترونيكي مورد استفاده در خودروها از يك يا چند سنسور استفاده مي كنند. در خودروهاي پيشرفته امروزي تا ۱۵۰ سنسور در خودروها نصب مي شود.

NPIC_21259

کشور ما نيز از كشورهاي داراي صنايع خودروسازي مي باشد. طبق آمارها در سال ۲۰۱۰ در حدود هفتاد و هفت ميليون و ششصد هزار خودرو در جهان توليد شده است كه از اين مقدار، يک ميليون و ششصد هزار خودرو[۱] آن در کشور ما توليد شده است. صنعت خودرو در کشور ما توانسته است، در حدود ۶۰۰ هزار شغل ايجاد کند. همچنين اين صنعت توانسته است به لحاظ ارزش توليد، رتبه اول را در بخش صنعت با سهم ۰۷/۱۹ %، از آن خود کند.

اين مساله بيانگر وجود يک بازار بزرگ در حوزه تجهيزات و قطعات خودرو در کشور بوده و سبب شده است تا دو خودروساز اصلي کشور دو مجموعه بزرگ به نامهاي ساپکو و سازه گستر را به منظور تامين قطعات مورد نياز خود تاسيس نمايند.


[۱] به نقل از سايت OICA (Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *