مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک[۱] با بیش از ۴۲۶ هزار عضو در بیش از ۱۶۰ کشور جهان، دارای بیشترین شمار اعضا از هر مؤسسه حرفه ­ای دیگری است، که از این میان بیش از ۱۱۷ هزار عضو آن دانشجو هستند. مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک با انتشار حدود ۱۸۰ ژورنال و مجله کارشناسی و ۱۴۰۰ مجموعه نوشتار کنفرانس در سال، منتشرکننده حدود ۳۰% نوشته ­های کارشناسی چاپ‌شده در زمینه مهندسی برق و الکترونیک و دانش کامپیوتر است.

Penn State IEEE Logo

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)

مؤسسه-مهندسان-برق-و-الکترونیک-(IEEE)

همچنین این مؤسسه از سازمان­های مهم استانداردسازی در دنیاست. استانداردسازی این مؤسسه طیف وسیعی از موضوعات از جمله مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات، مخابرات، حمل و نقل، نانوفناوری و … را دربر­می­گیرد. بخش استاندارد این موسسه تا کنون بیش از ۱۶۷۰ استاندارد و  پروژه در زمینه های مختلف را تدوین نموده است.

این موسسه از بیش از ۱۶۰۰ کنفرانس در کشورهای مختلف دنیا حمایت می نماید. همچنین این موسسه به طور فعال در زمینه ی آموزش فعالیت دارد و محتوی های غنی آموزشی را برای اعضای خود فراهم می آورد. این موسسه برای اعضای هیئت علمی نیز محتوی های کمک آموزشی برای استفاده در تدریس فراهم می نماید. همچنین این موسسه با صنعت، دانشگاه ها و دولت ها به منظور توسعه ی سواد و آگاهی در زمینه های مرتبط با برق، الکترونیک و کامیوتر و ریاضیات برای افراد در سنین قبل از دانشگاه همکاری دارد. عمچنین این موسسه طرحی را برای آموزش عمومی فراهم نموده است. این طرح بستری را مهیا می کند تا افراد داوطلب، تجربیات خود از کاربردهای مهندسی، علوم و ریاضیات در دنیای طبیعی را در اختیار دانش آموزان بگذارند.

IEEE

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)

موفقیت این سازمان در جذب بالای افراد و گروه ­های علمی را می­توان به عوامل مختلفی از جمله پیشتازی در علم، کادر علمی معتبر، داشتن زیرمجموعه بزرگی از انتشارات مجلات علمی، سابقه زیاد و… نسبت ­داد. یکی از راهکارهای مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک برای شناساندن خود به جوامع علمی، استفاده از اهدای جوایز به دانشمندان و دانشجویان در زمینه­ های مهندسی برق و الکترونیک است.

جوایز و مدالها

از سال ۱۹۱۷، برنامه جوایز مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک برگزارشده ­است. این جوایز، ادای احترام به دانشمندانی ­است که دستاوردهای استثنایی و سهم برجسته آن­ها، اثرگذاری ماندگاری بر روی فناوری، جامعه، دنیای مهندسی و انسانیت داشته ­است. دریافت کنندگان جوایز در سطح مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک از اثرگذارترین افراد در زمینه رشته خود هستند. این جوایز به احترام نقش آن­ها در کشف، گسترش یا تکمیل پیشرفت در فناوری در بخش­های آموزش، صنعت، تحقیق و خدمات اهدامی­شود. هر سال، دریافت کنندگان جدید جایزه معتبر مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک از طریق یک فرایند نامزدی و گزینش، مورد انتخاب قرارمی­گیرند. بخش اعظم هزینه های این جوایز از طریق اسپانسرهای تجاری و با مدیریت بنیاد مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (یک سازمان غیر­انتفاعی) تأمین می­شود.

همچنین این موسسه شوراهای تخصصی متعددی دارد که نقش مشاوره ای برای بخش های مختلف دانشگاهی و صنعتی دارند. کتابخانه دیجیتال این موسسه دارای بیش از ۳٫۵  میلیون مکتوب و مستند علمی است که ماهانه بیش از ۹۸ میلیون بازدید دارد. هر ماه بیش از ۸ میلیون مستند از مجموعه مکتوبات و مستندات این موسسه توسط مهندسان و دانشمندان دانلود می شود.

این موسسه مدارک صادره از دانشگاه های مختلف را مورد ارزشیابی قرار داده و برنامه های آموزشی آنها را اعتبارسنجی می نماید.از دیگر ویژگی های مهم این موسسه امکان جستجوی مشاغل و کاریابی در مجموعه ی عظیم صنایع مرتبط با آن می باشد.

انجمن اهدای جوایز مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، به نمایندگی از هیئت مدیره مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، مسئول انتخاب افراد برگزیده ­است. جوایز در سه بخش مدال­های مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، جوایز شاخه فنی و قدردانی­ها اعطامی­شود.

  • مدال­های مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

این موسسه مدال های متعددی را به صورت سالانه به افراد تاثیرگذار اعطا می نماید. در ادامه به معرفی مدال­های اهدایی این موسسه می­پردازیم:

مدال افتخار مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک: برای مشارکت استثنایی یا کار خارق­العاده در زمینه­های مورد علاقه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

مدال الکساندر­گراهام ­بل:برای دستاورد شایسته در علم برق، مهندسی برق، و یا هنرهای الکتریکی

مدال فناوری­های محیط زیستی و ایمنی: برای موفقیت در کاربرد فناوری در زمینه­های مورد علاقه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک به منظور بهبود محیط زیست و یا ایمنی مردم

مدال بنیانگذاران:برای مشارکت برجسته در رهبری، برنامه ریزی و اداره امور ارزشمند در رشته مهندسی برق و الکترونیک

مدال ریچارد دابلیو. هممینگ: برای مشارکت استثنایی در علوم اطلاعات، سیستم­ها و فناوری

مدال نوآوری در فناوری سلامت: برای مشارکت برجسته یا نوآوری در کاربرد مهندسی در پزشکی، زیست­شناسی و فناوری سلامت

مدال پردازش سیگنالِ جک اس. کیلبی: برای موفقیت برجسته در پردازش سیگنال

مدال جیمز کلارک ماکسول: برای ابداع نوآورانه که اثر استثنایی بر توسعه الکترونیک و مهندسی برق یا رشته های مرتبط داشته­است.

مدال آموزشی جیمز اچ. مولیگان: مشارکت برجسته در آموزش رشته­های مورد علاقه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

مدال جون-ایچی نیشیزاوا:برای مشارکت برجسته در علم­و­فناوریِ مربوط به مواد و دستگاه و کاربردهای عملی آن

مدال رابرت اِن. نویس: مشارکت استثنایی در صنعت میکروالکترونیک

مدال دنیس جِی. پیکارد در فناوری­ و کاربرد رادار:برای دستاوردهای برجسته در پیشبرد زمینه­های فناوریِ رادار و کاربردهای آن

مدال مهندسی قدرت: برای مشارکت برجسته در فناوری­های مرتبط با تولید، انتقال، توزیع، کاربرد و استفاده از برق برای بهبود جامعه

مدال سیمون رامو: برای موفقیت چشم­گیر در مهندسی سیستم و علوم سیستم

مدال جان فون نیومان: برای موفقیت چشم­گیر در علم و فناوری مربوط به رایانه

links_ieee2

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)

  • قدردانی­های مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

    • جوایز خدماتی

جایزه هاردن پرات: برای خدمات برجسته به مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک و مخصوص اعضای آن می باشد.

جایزه ریچارد امبرسون: برای خدمات برجسته به توسعه، حفظ، پیشرفت و دستیابی به اهداف فنی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، و مخصوص اعضای آن می باشد.

  • قدردانی­ از سازمان­ها

جایزه نوآوری شرکتی: مشارکت برجسته و مثال­زدنی توسط یک واحد صنعتی، سازمان دولتی یا دانشگاهی و…که موجب پیشرفت در فناوری الکترونیک شده­باشد.

جایزه رهبری مدیریتیِ ارنست وِبر: برای رهبری مدیریتی در زمینه­های مورد علاقه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

  • جوایز کمک ­هزینه تحصیلی

جایزه بِیکِر: برای برجسته­ترین مقاله اصیل چاپ­شده در هریک از مقالات مجلات و مقالات کنفرانسی مربوط به مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

جایزه دونالد فینک: برای برجسته­ترین نظرسنجی، مقاله مروری یا آموزشی چاپ­شده درهریک از مقالات مجلات و مقالات کنفرانسی مربوط به مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

بورسیه تحصیلات تکمیلی مهندسی برق: به دانشجوی سال دوم تحصیلات تکمیلی مهندسی برق در حال تحصیل در یکی از دانشگاه­های مورد تأیید مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک اهدامی­شود.

جایزه کمک­ هزینه تحصیلی چارلز لگِیت فورتسکیو: برای دانشجوی تحصیلات تکمیلی مهندسی برق که به تازگی پژوهش را آغازکرده­است.

  • عضویت افتخاری در مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک:

از سوی هیئت مدیره مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک برای افرادیکه خدمات شایسته­ای به بشریت در زمینه­های فنی مورد علاقه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک ارائه کرده­اند، اهدا می شود؛ این جایزه مخصوص اعضای غیرعضو مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک است.

جایزه اِریک هرتز:

برای کارکنان تمام­وقت گذشته یا حال مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک که مشارکتی طولانی مدت داشته­اند.

  • جوایز شاخه فنی

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک در ۳۵ زمینه در شاخه­های فنی مربوط به رشته­های مورد علاقه خود، جایزه اعطامی­کند. در زیر به برخی از این جوایز اشاره­شده­است:

جایزه مهندسی پزشکی: برای مشارکت برجسته در رشته مهندسی پزشکی

جایزه برونتی: برای مشارکت برجسته در نانوفناوری و کوچک­سازی آلات الکترونیکی

جایزه کنترل سیستم: برای مشارکت برجسته در مهندسی و علم و فناوری کنترل سیستم­ها

جایزه الکترومغناطیس: برای مشارکت برجسته در تئوری، کاربرد و یا آموزش الکترومغناطیس

جایزه فوریه در پردازش سیگنال: برای مشارکت برجسته در پیشرفت پردازش سیگنال (جدای از پردازش صدا)

جایزه اینترنت: برای مشارکت استثنایی در پیشرفت فناوری اینترنت در عرصه­های معماری شبکه، پویایی و کاربرد

جایزه گوستاو کیرشهوف: برای مشارکت برجسته در مبانی مربوط به مدارهای الکترونیکی و سیستم که اهمیتی مهم و اثرگذار برای زمان بلندمدت دارد.

جایزه آموزش کریشمایر: برای آموزش الهام­بخش در زمینه­های مورد علاقه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

جایزه دنیل نوبل برای فناوری­های نوظهور:برای مشارکت برجسته در ایجاد فناوری نوین در سال­های اخیر

جایزه فردریک فیلیپس: برای موفقیت برجسته در مدیریت پژوهش و توسعه که موجب نوآوری در صنایع الکتریکی و الکترونیک شده­باشد

جایزه روباتیک و اتوماسیون: برای مشارکت برجسته در رباتیک و اتوماسیون

در بسیاری از شاخه­ های فنی مانند فناوری­های تولید و بسته­بندی، فناوری­های حالت جامد، مهندسی صنایع در شاخه سیستم، ابزاردقیق، صنایع ارتباطات، مدار، علوم هسته­ای و پلاسما و… نیز جایزه اهدامی­شود.

  • شاخه دانشجویی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

شاخه­ های دانشجویی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک برای رشد و توسعه این مؤسسه اهمیتی اساسی دارند. این شاخه­ها، شبکه­ای از دانشجویان محلّی تشکیل­داده و فرصت ملاقات و استفاده از دانشجویان دیگر، اعضای هیئت علمی و دانشمندان متخصص را به آ­ن­ها می­دهد. شاخه­های دانشجویی از طریق پروژه­های ویژه، فعالیت­ها، ملاقات، تور و سفرهای علمی در زمینه­های آموزشی، فنی و کاری به اعضای مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک خدمت­رسانی می­کنند. بسیاری از این مزیت­ها با تلاش و اشتیاق داوطلبانه دانشجویان انجام­می­شود. شاخه­های دانشجویی در دانشگاه­ها و کالج­های دنیا فعالند. این شاخه­ها توسط مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک به ۱۰ منطقه تقسیم­­بندی شده ­اند.

ieee___success_is_ur_way___by_husseingaber-d2z0rbt

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک چند جایزه دانشجویی برای قدردانی از تلاش دانشجویان و تیم­های آنان تدارک­دیده­است. هدف مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک از این جوایز شامل موارد زیر می باشد:

• ابراز قدردانی از مشارکت برجسته در علم و فناوری­های الکترونیک
• تشویق جوانان برای حرکت به سوی تعالی
• اعلام موفقیت افراد به مردم، دانشمندان و اعضای مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک
• معرفی مؤسسه مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک به همراه این موفقیت­ها

جوایز مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)

در این قسمت به معرفی این جوایز می­پردازیم:

جایزه کسب ­و­کار دانشجویی: این جایزه برای اعضایی که دارای ایده برای یک پروژه هستند، کمک مالی  اعطا­می­کند. این جایزه برای اعضا فرصت همکاری با دیگران را ضمن جلوبردن برنامه­های شاخه دانشجویی فراهم­می­کند. نوع پروژه می­تواند فنی و یا غیر فنی باشد و موضوع آن در زمینه­ نوین­ ترین فناوری­ها با کاربرد بشردوستانه و خدماتی است. جایزه اهدایی تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا است.

جایزه فعالیت­های منطقه­ای ویلسون:  هدف از این جایزه، به­ رسمیت­شناختن عضو دانشجویی در هر یک از مناطق مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک است، که مسئول موفقیتی فوق­ العاده، مرتبط با فعالیت­های دانشجویی بوده ­باشد. ارزش یک عضو دانشجویی که الگوی فداکاری و خدمات است، قطعاَ باید شناخته­ شود. این جایزه به رویداد خاص، برنامه و یا محصول فعالیت­های دانشجویی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک اهدامی­شود. جایزه شامل پلاک، اعتبارنامه و ۳ سال عضویت رایگان است.

جایزه شاخه دانشجویی نمونه: هدف از این جایزه شناساندن فعالیت­های شاخه برتر است و سالیانه در هر منطقه از مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک به یک شاخه دانشجویی اهدامی­شود. اعتبارنامه برای فعالیت­های دانشجویی این شاخه صادرمی­شود.

جایزه برای مشاوران شاخه­ های دانشجویی: با توجه به تلاش مشاوران، اسپانسر مربوط به فعالیت­های منطقه­ ای جایزه­ای نقدی به ۱۰ مشاور از سراسر جهان به ارزش ۱۵۰ دلار به همراه اعتبارنامه اعطا می گردد.

جایزه فعالیت دانشجوییِ چونگ:  هدف از این جایزه، تغییر طرز فکر گروه­ های دانشجویی از کمّیّت­ محور­بودن به ارزش ­محوربودن و معرفی فعالیت­های نمونه دانشجویی در سراسر جهان است. هدف بهبود کیفیت فعالیت­ها و ترویج به اشتراک­ گذاری دانش در میان دانشجویان است. در نهایت، رشد تعداد اعضای دانشجو موردنظر است. این جایزه مشوق دانشجویان برای ادامه نوآوری و پیاده­ سازی ایده­ های معنادار است. جایزه شامل اعتبارنامه دیجیتال و پلاک در صورت احراز شرایط است.


[۱] The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *