پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات-مرکز تحقيقات مخابرات

پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات-مرکز تحقيقات مخابرات

پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات-مرکز تحقيقات مخابرات ايران، يکي از قديمي‌ترين نهادهاي پژوهشي حاکميتي در حوزه فاوا و مشاور مادر وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به شمار مي‌رود.

1417505076_5

پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات-مرکز تحقيقات مخابرات

اين مرکز در سال ۱۳۴۹ با امضاي تفاهم نامه اي بين دول ايران و ژاپن تاسيس شد و به طور محدود فعاليت هاي تحقيقاتي بنيادي خود را که پيش از انقلاب شکوهمند اسلامي عمدتا ماهيتي دانشگاهي داشت ، آغاز کرد. با پيروزي انقلاب اسلامي و تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي اداره امور پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات (مرکز تحقيقات مخابرات ايران) به وزارت پست و تلگراف و تلفن ( ارتباطات و فناوري اطلاعات) واگذار شد و به عنوان بازوي تحقيقاتي و مشاورره اي در اين وزارتخانه فعاليت هاي گسترده اي را دنبال کرد. بازنگري در ساختار فعاليتهاي مرکز با هدف خود کفايي ، استقلال فني و تخصصي ،مسئولان را بر آن داشت تا نسبت به تحقيق و توسعه به ويژه تحقيقات کاربردي در زمينه فناوري مخابراتي اولويت خاصي قائل شود.

در سال ۱۳۷۶ پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات (مرکز تحقيقات مخابرات ايران) به پژوهشکده ارتقا يافت و در سال ۱۳۸۴ با تاسيس سه پژوهشکده به موسسه تحيقات ارتباطات و فناوري اطلاعات و در سال ۱۳۹۱ از موسسه به پژوهشگاه ارتقا يافت. اين پژوهشگاه هم اينک با دارا بودن چهار پژوهشکده به عنوان پژوهشگاهي تحقيقاتي، قطب پژوهشي فناوري ارتباطات و اطلاعات محسوب مي شود و نقش مهمي را به عنوان مشاور مادر در بخش ICT دارا مي باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *