ردیابی ویروس اِبولا با استفاده از فناوری بر پایه چیپ (میکروفلویدیک)

گروه تحقیقاتی در دانشگاه سانتاکروز با استفاده از فناوری بر پایه چیپ (میکروفلویدیک)، ردیاب ویروس اِبولا و عفونت‎های ویروسی دیگر را ساختند. این سیستم از دیتکتور نوری جهت شناسایی مولکول‎های ویروسی استفاده می‎کند و به آسانی به وسایل دیگر متصل می‎شود. استفاده از این دستگاه در مواردی که نیاز به شناسایی سریع و دقیق مبتلایان است، جهت کنترل شیوع، بسیار مفید است.

ردیابی ویروس اِبولا با استفاده از فناوری بر پایه چیپ (میکروفلویدیک)

آزمون آزمایشگاهی انجام شده بر روی نمونه‎های اِبولا نشان می دهد که سیستم حساسیت و دقت لازم جهت بررسی کلینیکی را دارد. نتایج مربوط به این تحقیق در مجله نیچر به چاپ رسیده‎ است.

123

این دستگاه هیبریدی از چیپ میکروفلوئیدیک جهت آماده‎سازی نمونه و چیپ اُپتوفلوئیدیک جهت شناسایی نوری مولکول‎های RNA ویروس اتفاده می نماید.

روش قبلیِ شناسایی ویروس اِبولا، استفاده از فناوری واکنش زنجیره‎ای پلیمرایز بود. در این روش ماده ژنتیکی ویروس جهت  شناسایی بزرگ می‎شود. از آن جا که روش پلیمراز براساس DNA است و اِبولا ویروس دارای RNA است، از آنزیمی برای ترجمه معکوس RNA به DNA قبل از انجام فرآیند، استفاده می‎شود.

روش جدید نسبت به روش واکنش زنجیر‎ه‎ای پلیمرایز پیچیدگی کمتری دارد، زیرا به طور مستقیم نوکلئیک اسیدها را می‎یابد و میزان حد ردیابی آن قابل مقایسه با روش قدیمی‎تر می‎باشد.

این سیستم شامل ۲ چیپ جهت آماده‎سازی نمونه و ردیابی نوری است. چیپ مربوط به ردیابی نوری، تک مولکول‎های عبوری از کانال حاوی سیال بر روی چیپ را تحلیل می‎کند.

چیپ میکروفلوئیدیک ساخته شده از پلیمری بر پایه سیلیکون (پلی دی‎متیل سیلوکسان) است و دارای میکروولو و کانال جهت انجام گام‎های آماده‎سازی است. مولکول‎های هدف که RNA است، به وسیله جفت DNA سنتزی خود جداسازی می‎شوند. این DNA ها به کره‎های کوچک در اندازه میکرو متصلند که با آهنربا غربال می‎شود. پس از مارک کردن زیستی مولکول‎ها، آن‎ها را به چیپ نوری جهت شناسایی نوری می‎فرستند. تحقیقات بر روی نمونه خون خام هنوز انجام نگرفته‎است و در حال پیشرفت است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *