هم انديشي تخصصي میکروالکترونیک در تدوين برنامه راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت

DSC01273DSC01275در اين جلسه ابتدا آقاي دکتر پورفرد از مرکز پژوهش هاي صنعت الکترونيک، گزارشي از پيگيري هاي انجام شده توسط مرکز پژوهش هاي صنعت الکترونيک در جهت تعيين صنعت الکترونيک به عنوان اولين اولويت صنعتي کشور ارائه نمودند. سپس ايشان ساختار و منطق برنامه راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح کلان را تشريح کرده و به مدل تدوين برنامه و سوالات پيش روي برنامه راهبردي در  سطح موضوعي و بخش تجهيزات الکتريکي و الکترونيکي اشاره نمودند. همچنين در اين جلسه گزارشي از برنامه تدوين شده اين سند در بخش میکروالکترونیک ارائه گرديد.

در ادامه آقاي دکتر شالچیان به سیاستهای پیگیری شده در شرکت نیمه هادی عماد و برنامه های گذشته کشور در این حوزه اشاره کرده و بر لزوم تدوین راهبرد در این حوزه تاکید کردند.

همچنین آقای دکتر افضلی کوشا استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران به پروژه انجام شده توسط خودشان در حوزه PCI Express در مرکز صنایع توین سابق اشاره کرده و با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی در جهان و بحث تحریم های داخلی، امکان جهش فناورانه در کشور را بدون حل مشکل تحریم تقریبا غیر ممکن ارزیابی کردند.

سپس آقای دکتر موحدین، استاد مدعو دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف به سیاستهای صنایع نوین سابق پرداخته و به نکات ضعف و قوت آن اشاره کردند. همچنین ایشان به پدیده مهاجرت گسترده نخبگان در این حوزه اشاره کردند و اینکه شرکتهای فناور به قابلیت مدیریت نیروهای سیال نخبه در شرکتهای خود رسیده اند و تقریبا اکثر نیروها کمتر از ۳ سال در شرکتهای فناور باقی می مانند.

سپس آقای دکتر نوابی استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به اقدامات انجام شده در حوزه CAD Tools در قالب پروژه های حمایت شده صنایع نوین اشاره کرده و بیان داشتند که در صورت حمایت دولت این طرحها همچنان قابلیت توسعه خواهند داشت.

جناب آقای دکتر فخرائی استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران نیز به اقدامات انجام شده در صنایع نوین سابق اشاره کرده و به ضرورت حمایت بلاعوض دولت در حمایت از طرحهای فناورانه اشاره نمودند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *