هوشمندسازی خودروها به منظور کاهش تلفات انسانی

توسعه صنايع الکترونيک در کشورهاي توسعه يافته، همواره ملازم با وجود يک بازار بزرگ صنعتي در آن کشورها بوده است. يکي از بازارهاي بزرگ صنايع الکترونيک در جهان، بازار خودرو مي باشد. صنعت خودرو با گردش مالي ۲۰۰۰ ميليارد دلار پس از صنعت نفت و بانکداري، رتبه سوم اقتصادي صنايع جهان را به خود اختصاص داده است. اين صنعت همچنين توانسته است با ايجاد ۸ ميليون شغل به صورت مستقيم و در حدود ۶ برابر اين مقدار به صورت غير مستقيم، در حوزه اشتغال نيز وضعيت مناسبي داشته باشد به نحوي که در حدود ۵ درصد اشتغال صنعتي جهان مربوط به صنايع خودروسازي مي باشد.

طبق برخي برآوردها در حدود ۳۰ درصد سود حاصل از صنايع خودرو از بخش الکترونيک خودرو تامين مي شود و اين نسبت در آينده رو به افزايش خواهد بود.

طبق آمارها در سال ۲۰۱۰ در حدود هفتاد و هفت ميليون و ششصد هزار خودرو در جهان توليد شده است كه از اين مقدار، يک ميليون و ششصد هزار خودرو آن در کشور ما توليد شده است. صنعت خودرو در کشور ما توانسته است، در حدود ۶۰۰ هزار شغل ايجاد کند. همچنين اين صنعت توانسته است به لحاظ ارزش توليد، رتبه اول را در بخش صنعت با سهم ۰۷/۱۹ %، از آن خود کند.

  • وضعیت جهانی تصادفات

متوسط تلفات تصادفات رانندگی در دنیا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در سال ۲۰۰۸ برابر ۱۳٫۸ نفر می باشد و در ایران این آمار برابر ۳۲ نفر بوده است. در حالی که این روند در دنیا رو به کاهش بوده است و در سال ۲۰۱۰ متوسط جهانی ۱۱ نفر بوده در ایران این آمار افزایش داشته و به ۴۰ نفر در سال رسیده است. همچنین تحقیقات نشان می دهند ۵۰ درصد کشته شدگان در سنین بین ۱۵ تا ۴۳ سال بوده اند. در سال ۱۳۸۹ بیش از ۲۳۰۰۰ نفر کشته و بیش از ۳۱۰۰۰۰ نفر مصدوم در اثر سوانح رانندگی داشته ایم.

2-car-crash-1

  • هزینه های تصادفات

در سال ۸۶ تنها ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه ی پذیرش رایگان مصدومین سوانح رانندگی بوده است. پیشبینی ها نشان می دهد که مرگ و میر سوانح رانندگی تا سال ۲۰۲۰ در منطقه ی خاور میانه ۶۸ درصد افزایش خواهد یافت. این در حالیست که در کشورهای پیشرفته پیشبینی می شود این تلفات به میزان ۲۸ درصد کاهش یابد.

بر طبق آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۸۹، برای هر فوتی ناشی از تصادفات ۲۰ میلیون تومان و برای هر مصدوم ۳۰۰ میلیون تومان هزینه می شود و در کل سالانه ۱۸ هزار میلیارد تومان صرف هزینه های فوتی ها و مصدومان ناشی از حوادث تصادفی می شود. هزینه های ناشی از زمان از دست رفته ی عمر به علت فوت و از کار افتادگی را نیز باید به موارد فوق افزود.

  • ارتقای سطح الکترونیکی خودروها

نتایج تحقیقات راهنمایی و رانندگی نشان می دهد که سهم مشکلات جاده ای در تصادفات ۳۰ درصد، سهم اشتباه انسانی ۵۲ درصد و نواقص فنی خودرو ۱۳ درصد می باشد.

بر اساس این امر کشورهای جهان برنامه ریزی قابل توجهی بر روی کاهش خطای انسانی از طریق هوشمندسازی خودروها نموده اند.

سیستمهای الکترونیکی خودرو با هوشمند سازی برخی از فرایند های تصمیم گیری در خودرو سبب افزایش دقت رانندگی در خودرو شده و نقش بسیار مهمی در کاهش تصافات داشته اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *