همکاري مشترک بين پژوهشگاه فضايي و پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات

در نشستي که روز يکشنبه مورخ ۱۵ آذر برگزار شد، زمينه‌ همکاري‌هاي مشترک بين پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات و پژوهشگاه فضايي بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ارتباطات وفناوري اطلاعات (مرکز تحقيقات مخابرات ايران)، در روز يکشنبه ۱۵ آذر، دکتر خوانساري رئيس پژوهشگاه به همراه دکتر بديع معاون پژوهشي، خانم مهندس محمدي رئيس پژوهشکده فناوري ارتباطات و  مهندس پروند مدير گروه ارتباطات ماهواره اي، در پژوهشگاه فضايي ايران حضور يافته و در جلسه‌اي با دکتر حدادپور سرپرست اين پژوهشگاه و برخي از مديران آن  به مذاکره پرداختند.

پژوهشگاه فضايي

بنا بر اين گزارش، هدف از اين نشست، بررسي زمينه‌هاي مشترک کاري و تعيين محورهاي مورد نظر طرفين براي همکاري در پروژه‌ها و برنامه‌هاي پژوهشي و فناوري بوده است.

همکاري مشترک بين پژوهشگاه فضايي و پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات

در اين نشست، دکتر خوانساري طي سخناني اظهار داشت: دو پژوهشگاه مشترکاتي دارند که شناخت درست از توانايي‌ها و امکانات طرفين مي‌تواند موجب تصميم‌گيري اصولي و همکاري‌هاي سازنده و موثر شود که در پيشبرد برنامه‌هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز نقش مهمي خواهد داشت.

همچنين وي با اشاره به پتانسيل مجرب موجود در اين پژوهشگاه و دست‌آوردهاي حاصله و نيز سابقه تعاملات قبلي طرفين در انجام پروژه‌ها، يادآور شد انجام همکاري‌ها و پروژه‌هاي مشترک موجب هم‌افزايي و استفاده بهينه از فرصت‌ها شده و از موازي‌کاري جلوگيري مي‌کند. دکتر خوانساري همچنين از آمادگي اين پژوهشگاه براي همکاري در دو بعد مشورتي و اجرايي با پژوهشگاه فضايي در فعاليت‌هاي جاري و برنامه‌هاي آتي سخن گفت.

در ادامه اين نشست، دکترحسن حدادپور سرپرست پژوهشگاه فضايي ايران ضمن استقبال از تعاملات و همکاري‌هاي مشترک بين طرفين، اظهار داشت: براي توسعه علم و فناوري در کشورمان، بايد ديد ملي داشت و از بخشي‌نگري پرهيز نمود.

دکتر حدادپور  يکي از مسائل مهم در برنامه‌ريزي‌ها و انجام امور را آينده‌پژوهي خواند و افزود: ما بايد نقشه‌راه ۱۵ تا ۲۰ سال آينده را در حوزه توسعه علم و فناوري فضايي داشته باشيم و افق کارمان را مشخص کنيم  تا براساس آن، مرحله به مرحله، قدم‌هاي درستي برداريم و از پراکنده‌کاري جلوگيري کنيم.

سرپرست پژوهشگاه فضايي ايران به منظور تداوم تعاملات و همکاري‌ها، خواستار تشکيل کميته‌اي با حضور نمايندگان طرفين براي بررسي چگونگي تحقق فعاليت‌هاي مشترک و تهيه برنامه عملياتي بدين منظور شد که در پي آن،اعضاي اين کميته مشخص شدند.

1417505076_5

پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات

محورهای همکاری

در اين نشست، طرفين برخي از موضوعات و محورهاي همکاري‌هاي مشترک را برشمردند که طراحي و ساخت سيستم‌هاي مخابراتي ماهواره‌ها‌، پايش و پردازش سيگنال‌هاي فضايي، ايستگاه‌هاي زميني، نرم‌افزار‌هاي تخصصي، اينترنت اشياء، طراحي و ساخت محموله مخابراتي ماهواره ژئو، استقرار فرآيندهاي مهندسي سيستم، راديوتلسکوپ و امنيت ارتباطات ماهواره‌اي  از آن جمله بود.

افزون بر اين، طرفين بر استفاده از امکانات زيرساختي هر دو مجموعه ازجمله مرکز آزمون و يکپارچه‌سازي پژوهشگاه فضايي ايران و آزمايشگاه مخابراتي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد نمودند.

در اين نشست مقرر شد با توجه به مذاکرات قبلي، تيم مشترکي در موضوع اينترنت اشياء از دو پژوهشگاه تشکيل و محورهاي کاري را تعريف نمايد و پي‌گير اجراي همکاري‌هاي مشترک در اين خصوص باشد

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *