گرافن: سردکننده مناسب در سیستم‎های الکترونیکی

با افزایش دانسیته مدارها، دیگر فن‎های خنک کننده توانایی لازم برای دفع گرما در سیستم های الکترونیکی را ندارند. گرافن به دلیل ضریب انتقال حرارتی بالای خود، مرجع بسیاری از تحقیقات در زمینه مدیریت گرما در الکترونیک بوده است.

 

what-is-graphene

گرافن: سردکننده مناسب در سیستم‎های الکترونیکی

تیمی تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان به این نکنه دست یافته است که گرافن چندلایه دارای خواص مناسب جهت مدیریت بهینه گرما در سیستم‎های الکترونیکی است.

آن‎ها نشان دادند که برهم‎کنش‎ بین ذرات باردار در بین لایه‎های گرافن، مکانیزم ویژه‎ای برای انتشار گرما پیشنهاد می‎دهد. این موضوع برخلاف این حقیقت است که در لایه‎های ۲ بعدی حالت‎های الکترونی به شدت محدود است. این تیم معتقد است که این مکانیزم خنک‎سازی مختص به گرافن نیست و در نانومواد چندلایه جدید نیز مشاهده خواهدشد. در حالی که الکترون‎های موجود در لایه‎های مختلف توانایی ایجاد برهم‎کنش مکانیکی با یکدیگر ندارند، آن‎ها از طریق بار الکتریکی برهم‎کنش می‎کنند. در هنگام دفع، دامنه اثر الکترون‎ها بیشتر شده و لایه‎های مجاور را نیز در برمی‎گیرد. در این هنگام گرما از الکترون با دمای بیشتر به الکترون با دمای کمتر منتقل می‎شود. این انتقال گرما لایه به لایه منتقل می‎شود تا به سیلیکون کاربید برسد.

 محققین تئوری قوی در زمینه چرایی و چگونگی این مکانیزم و اثر آن در خنک‎سازی ابزار الکترونیکی در آینده داده‎اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *